Sıkça Sorulan Sorular

Satış Soruları

TİNY HOUSE ALMAK İSTERKEN ARAÇ KREDİSİ KULLANABİLİYOR MUYUZ?

GooSmart firması olarak anlaşmalı bankalar aracılığı ile seçeceğiniz Tiny House bedelinin %60 tutarına kadar kredi kullanımı sunmaktayız.

TİNY HOUSE'A KASKO YAPTIRABİLİR MİYİM ?

Tiny House firması olarak anlaşmalı sigorta şirketleri aracılığı ile içerisindeki eşyalar da dahil olmak üzere, konulduğu arazideki risk durumunu göz önüne alınarak; 1000’de 10 ila 20 aralığındaki prim bedelleri ile kasko yaptırabilirsiniz.

TİNY HOUSE'A GÜNEŞ PANELLERİ EKLENEBİLİYOR MU ?

Tiny House içerisinde bulunan elektrikli aletlerinizden hangilerini güneş panelleri ile çalıştırmak istediğinize göre hesaplanan güneş paneli gücüne göre güneş panelleri konulabilmektedir.

TİNY HOUSE'U ÇEKMEK İÇİN NASIL BİR ARACA İHTİYACIMIZ VAR ?

Tiny House; tasarımı ve yapım aşamasında mühendislik kontrolleriyle yapılan ve ağırlığı dengeye alınarak tasarlanmış bir araçtır.Yani Tiny House’u hareket ettirmek için sadece tekerleklerdeki sürtünme kuvvetini aşmanız gerekir. Binek bir otomobil ile rahatlıkla çekebilirsiniz. Ancak dik rampa ve yokuşlarda 4×4 bir araca ihtiyacınız olacaktır. Uzun yol yapacağınız zaman dört çekeri bulunan bir arazi aracı öneriyoruz.

TİNY HOUSE'U ARAZİYE KOYMAK İÇİN İMAR İZNİ GEREKLİ Mİ ?

Tiny House Tip onay belgesi bulunan, plakalı ve ruhsatlı yasal olarak ” Karavan ” olan bir araçtır ve Karayolları yönetmeliği çerçevesi içerisinde üretilir.

İmar Kanunu; yapıların plan, fen, sağlık ve çevre şartlarına uygunlarını sağlamak amacıyla düzenlenmiş bir kanunudur. Dolayısıyla Tiny House yasal olarak bir yapı değil, araç olduğundan dolayı, Karayolları yönetmeliklerine tabiidir ve imar izni gerektirmeksizin istenilen imar planındaki arsaya konulabilir.

Bu durumda yasal olarak park etmiş bir karavan olarak tanımlanmaktadır.

TİNY HOUSE'UBİR YERE KOYMADAN ÖNCE ZEMİNDE NE YAPMAMIZ LAZIM ?

Tiny House’ların tamamının; dört köşesinde birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Ürün standart olarak bu sistem üzerinde 8 noktadan zemine temas ederek durur. Krikoların uç kısımlarının zemin yumuşadığı zamanlarda batmaması için beton veya ahşap pabuçlar (40x40cm) konularak hiç bir altyapı hazırlığı yapılmadan istenilen araziye konulabilir. Buna ek olarak istenilirse; zeminin tesviyesi, konulacak alana çakıl vb. granüler malzeme serilmesi gibi önlemler zaman içerisindeki oturmaları alması açısından önerilmektedir.

TİNY HOUSE'DA YAŞAMAK İÇİN YASAL İZİN ALMAMIZA GEREK VAR MIDIR ?

Tiny House bir ev/ofis/iş yeri gibi gözükse de aslında plakası,ruhsatı, kara yolları çıkış izinleri bulunan bir araçtır(çekme karavandır).Ruhsatı olduğundan dolayı aracınızı park edebileceğiniz her yerde yaşayabilirsiniz.

TİNY HOUSE'UN AĞIRLIĞI NE KADAR ?

Tiny Houselar’ın ağırlıkları modelden modele farklılık göstermekle birlikte 2000-3500 kg aralığında değişmektedir

TİNY HOUSE'UN MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NE KADAR ?

Tiny House bir motora sahip olmadığından dolayı MTV’ye tabii değildir. Ancak kara yollarında seyir halinde iken geçerli muayenesinin yapılmış olması gerekir. Karayollarına çıkmak istemediğiniz zamanlarda plakanızı trafikten çekerek (noterden) yıllık muayeneye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Küçük evler depreme dayanıklı mı?

Tiny House ler tekerlek üzerinde duran araçlardır . Depremdeki en büyük yükler bu ürünler üzerinde hissedilmeyecektir .Nasıl ki büyük hastahaneler veya önemli yapıların altına döşenen raylar , depremin salınımını alıyorsa ,tiny housenin altındaki tekerleklerde deprem esnasında salınım yaparak ürüne gelecek zararı engelleyecektir.

Minimalist evler için en ideal tuvalet seçimi hangisidir?

Herhangi bir gidere bağlanmıyorsa en uygun seçenekler kasetli tuvaletler ,kompost tuvaletler veya normal sulu sistemli tuvaletlerde.Bunlar birbirine yakın seçenekler olsa da kültürümüze en uygun ,daha az zahmetli ve hijyenik olan normal sulu sistemli tuvaletleri tercih edip belli periyotlarla pis suyu boşaltmaktır.

Küçük evlerde elektrik ve su için çözüm önerileri sunar mısınız?

Elektrik güneş paneli ya da rüzgar güllerinden elde edilebilir. Güneş ve rüzgarın aynı anda olmama ihtimali düşünülerek jeneratör takviyesi sağlanır. Su için ; taşımayla , 5 ,10 yada 3 tonluk su deposu alınıp ,şebeke yardımı ile herhangi bir su kaynağından doldurularak Tiny houseye taşınabilir. Yada su kuyusundan temin edilen suyu yine depolayarak ihtiyaç oldukça hidrofor sistemi ile Tiny houseye aktarabiliriz.

Tiny house satın almak isterseniz ilk sormanız gereken soru nedir?

Bu işin yasal prosedürüne sahip bir firma mı  ? Tip onay belgesi var mı? Yani ; bu işi toplama bir şekilde mi yapıyor ? Yoksa sıfırdan üreten bir üretici mi ?

Tiny house Türkiye'de yasal prosedürler nelerdir?

Bizim ürünlerimiz Karayolları Yönetmeliğine tabi olduğu için ,imarla ilgili bir prosedür aranmaz.

Türkiye'deki küçük evler yurtdışından neden farklı üretiliyor?

Bunun iki sebebi var . Amerika karayollları kriterleri ile bizim bağlı olduğumuz Avrupa Karayolları kriterleri birbirinden çok farklı . Diğer sebebi ise yurt dışında insanlar bu evleri 12 ay boyunca yalayabilecek şekilde tasarlıyor. Türkiye de ise genelde hafta sonu kaçamağı yapmak üzere planlandığı için farklı şekilde üretiliyor.

Sorularınız mı var?

tr_TRTurkish